Awards and Achievements

All League Athletic Honors

2012-13


Lorenzo  Luongo '14 - Soccer

Sibo Kwakwa '13 -Soccer

Claudia Lamberty '14 - Soccer

Stephanie Sioufas '15 - Soccer

Jason McLeod '16 - Cross Country

Ronnell Canada '14 - Cross Country

Chelsea Strong '14 - Volleyball, Basketball, Softball

Rebecca Via '15 - Volleyball

Gianna Masini '14 - Volleyball

Olivia Gibson '15 - Field Hockey

Abigail Costigan '15 - Field Hockey

Mike Jurzynski '15 - Basketball

Tim Reitzenstein '14 - Basketball

Isaiah Hayden '14 - Basketball

Naya Williams '14 - Basketball

Dana Greene '13 - Basketball

Jacinto Lemarroy '14 -Tennis

Tyler Pager '13 - Tennis

Lucy Price '14 - Tennis

Olivia Mason '14 - Tennis

Hannah Weber '13 - Epee

Albert Xu '13 - Epee

Nick Graziano '13 - Foil

Anthony Cao '14 - Foil

Millie Ho '14 - Foil

Pixel West '14 - Sabre

Stephanie Sherman '14 - Sabre

Will Stanton '14 - Sabre

Rory Maglich '15 - Baseball

Matt Bosshart '15 - Baseball

Graydon Cook '13 - Lacrosse

Richard Detwiler '14 - Lacrosse

Hannah Hardie '15 - Lacrosse

Julia Yankelowitz '13 - Lacrosse

 

NEPSAC Honors

 

Jason McLeod '16 - Cross Country

Ronnell Canada '14 - Cross Country/Track and Field

Mike Jurzynski '15 - Basketball

Chelsea Strong '14 - Basketball

Naya Williams '14 - Basketball

Lorenzo Luongo '14 - Soccer

Sibo Kwakwa '13 - Soccer

Bashayer Al-Mulla '13 - Softball

Hannah Weber '13 - Field Hockey

Batuhan Guven '13 - Track and Field


Ray Emanuel '14 - Track and Field

Daniel Corritti Kayna '13 - Track and Field

Joey Wang '14 - Track and Field

Chuck Ihekwaba '14 - Track and Field

 

All-League Recipients

Spring 2012

 

Brita Loeb '12 - Lacrosse

Dazian Lizardo '13 - Baseball

Justin Schmerler '15 - Tennis

Jack Remmert '12 - Lacrosse

Evan Zhang '13 - Tennis 

Marisa Diaz '12 - Softball

 

Winter 2011-12

 

Gregg Brathwaite '14 - Basketball

Naya Williams '14 - Basketball


 

Fall 2011


Josh Cohen '12 - Soccer

Isabel Shaida '12 - Volleyball

Molly Boigon '12 - Field Hockey

 

Spring 2011 

Rachel Sibley '11 - Tennis

Jake Granoff  '12 - Tennis

David Salzman '11 - Baseball

Isabel Shaida '12 - Softball

Marisa Diaz '12 - Softball

Chelsea Strong '14 - Softball

Hank Woodward '11 - Lacrosse

Maddy Pitkin '11 - Lacrosse 

Winter 2010-11 

Dominic Benger  '12 - Basketball

Naya Williams '14 - Basketball 

Fall 2010 

Jackie Fleming '11 - Field Hockey

Maddy Pitkin '11 - Soccer

Ben Foote '11 - Soccer

Lila Rubin '12 - Volleyball

Edna Lopez '11 -Volleyball 

Spring 2010

Alice Chapman '11- Lacrosse

Isabel Shaida '12 - Softball

David Salzman '11 -Baseball

Gabe Bertoluzzi '10 - Lacrosse

Jake Granoff '12 - Tennis

Olivia Rosen '10 - Tennis 

Winter 2009-2010

Isabel Zeitz - Moskin '10 - Basketball

Fall 2009

Christina Cary  '10 - Volleyball

Lila Rubin '12 - Volleyball

Jackie Fleming '11 - Field Hockey

Lindsay Dorf '10 - Soccer

Fritz Krings '11 - Soccer  

Spring 2009

Maddy Pitkin ‘11- Lacrosse

Geraldo Parrilla ’09 - Lacrosse

Stazi Tangherlini ‘09 - Softball

Sam Holloway ’09 - Baseball

Goh Endo ’10 - Tennis

Olivia Rosen ’10 - Tennis

Winter 2008-09

Alex Velencia ’09 - Basketball

Boris Jeremic ’09 - Basketball

Mason Lopez ’10 - Basketball

Katherine Walton ‘09 - Basketball

Fall 2008

Jasmine Broadnax ’09 - Volleyball

Lindsay Dorf ’10 - Soccer

James Hippolyte ’09 -Soccer

Katie Odell ’09 - Field Hockey

Henry Ginna ’09 - Cross Country

Charlotte Ambrozek ’09 - Cross Country

Honorable Mention Recipients

Spring 2012

Molly Boigon '12 - Lacrosse

Nicky Langer '12 - Baseball

Jun Hyuk Choi '14 - Tennis

Graydon Cook '13 - Lacrosse


Simon Gottesfeld '12 - Lacrosse

Lily Herzan '13 - Tennis


Isabel Shaida '12 - Softball

Winter 2011-12

Mark Zientek '12 - Basketball

Tim Reitzenstein '14 - Basketball

 

Chelsea Strong '14 - Basketball

Giana Masini '14 - Basketball

 

Dana Greene '13 - Basketball

Fall 2011

David Hoff '12 - Soccer

Rebecca Via '15 - Volleyball

Sydney Friedman '12 - Field Hockey

Ariel Mack '12 - Soccer

Sarah Mack '12 - Soccer

Barbara Levin 13- Soccer

Ronnell Canada '15 - Cross Country

Ted Christensen '13 - Cross Country

Spring 2011 

Jessica Bernstein '13 - Tennis

Lucas Buyon '12 - Tennis

Dazian Lizardo '13 - Baseball

Griffin Meads '11 - Baseball

Jackie Fleming '11 - Softball 

Daniel Chen '11 - Lacrosse

Brita Loeb '12 - Lacrosse 

Winter 2010-11 

Dom Pierre '11 - Basketball

Anna McGillicuddy '11 - Basketball 

Fall 2010 

Molly Boigon '12 - Field Hockey

Anna McGillicuddy '11 - Soccer

Mehran Hicks '12 - Soccer

Griffin Meads '11 - Soccer

Erica Wolenchek '13 - Cross Country

Isabel Shaida '12 - Volleyball 

Spring 2010

Lydia Kersh '11 - Lacrosse

Ngozi Oghedo '10 - Softball

Dazian Lizarda '13 - Baseball

Sterling Boin '10 - Lacrosse

Matt Lewis "10 - Lacrosse

Charudet Smith '10 - Tennis

Lindsay Dorf '10 - Tennis 

Winter 2009-2010

Ogor Oghedo '10 - Basketball

Dominic Benger '12 - Basketball  

Fall 2009

Edna Lopez '11 - Volleyball

Hannah Miller '10 - Field Hockey

Liz Calhoun '10 - Soccer 

Spring 2009

Alice Chapman '11 - Lacrosse

Gabe Bertoluzzi ’10 - Lacrosse

James Strauel ’09 - Lacrosse

Marisa Diaz ’12 - Softball

Will Delany ’09 - Baseball

J.D. Peckham ’09 - Tennis

Lindsay Dorf ’10 – Tennis

Winter 2008-09 

Dominic Pierre ‘10 - Basketball

Stazi Tangherlini ‘09 – Basketball  

Fall 2008

Christina Cary ‘10 - Volleyball

Jillian Kuhn ’09 - Soccer

Steve Noh ’09 - Soccer

Sophia Kearney-Lederman ’09 - Field Hockey

Scholar Athlete Award

2011

Alice Chapman '11

Rachel Sibley '11 

2008

Emily Chapman ‘08

2007

Jayda Leder-Luis ‘07

1999

Stephanie Junger-Moat '99 

1998

Lesley Johnson '98 

1997

Allison Russell '97 

1989

Katie Dowling  '89 

Allen Hall FAA Sportsmanship Award 

Boys 2009-10

Girls 2008-09

Boys 2007-08