Upper School Hosts Athletic Awards Night

Numerous plaques and certificates were handed out during the 2018-19 Upper School Athletic Awards Night on Wednesday, May 29 in the Claudia Boettcher Theatre.

Athletes of the Year
 
9th Grade Athletes of the Year: Daniel Medina and Ava Lederman
 
10th Grade Athletes of the Year: Brooke Tatarian and Reed Gilmore
 
11th Grade Athletes of the Year: Gwenn Sabato and Taha Dinana
 
12th Grade Athletes of the Year: Emily Brieant and Noel Gorodetsky
 
DAA Sportsmanship Award
 
Amita Khurana, Leena Khurana and Aden Khurana
 
Fan of the Year
 
Dr. William Roberts
 
FALL
 
Boys' Soccer
 
MVP: Jacob Vietorisz
 
Coach's Award: Ben McGowan
 
All-FAA: Noel Gorodetsky and Daniel Medina
 
Girls' Soccer
 
MVP: Stephanie Sanchez
 
Coach's Award: Francesca Mann  
 
All-NEPSAC: Francesca Mann and Stephanie Sanchez
 
Field Hockey
 
MVP: Muriel McWhinnie
 
Coach's Award: Madison Stewart
 
Boys' Cross-Country
 
MVP: Logan Schiciano
 
Coach's Award: Max Levy
 
All-FAA: Logan Schiciano
 
Girls' Cross-Country
 
MVP: Brenna Hazen
 
Coach's Award: Shing Ru Chew
 
Girls' Volleyball
 
MVP: Zeynep Ozturk
 
Coach's Award: Bridget Slakas
 
All-FAA: Zeynep Ozturk
 
All-FAA HM: Natalie Lockhart
 
All-NEPSAC: Emily Brieant
            
Girls' Tennis
 
MVP: Katie Accetta
 
Coach's Award: Kira Ratan
 
WINTER
 
Boys' Swimming
 
MVP: Marcus Diaz
 
Coach's Award: Michael D'Angelo
 
All-FAA: Marcus Diaz and Michael D'Angelo
 
Girls' Swimming
 
MVP: Sophie Ruehlmann
 
Coach's Award: Alex Bentzien
 
All-FAA: Sophie Ruehlmann
 
Boys' Fencing 
 
MVP: Eli Emery
 
Coach's Award: August Grossman
 
Girls' Fencing
 
MVP: Rachel Aideyan
 
Coach's Award: Audrey Lockett
 
All-ISFL: Sophia Viscarello, Audrey Lockett and Sunny Shi
 
Boys' Squash
 
MVP: Youssef Aly
 
Coach's Award: Garrett Wenberg
 
All-FAA: Taha Dinana, Youssef Aly and Garrett Wenberg
 
Girls' Squash
 
MVP: Nouran Youssef
 
Coach's Award: Alexandria Batson
 
All-League: Nouran Youssef
 
Boys' Basketball
 
MVP: Isaiah Thompson
 
Coach's Award: Rashid Woods
 
All-FAA: Rashid Woods
 
All-FAA HM: Isaiah Thompson
 
Girls' Basketball
 
MVP: Brooke Tatarian 
 
Coach's Award: Gwenn Sabato
 
All-FAA: Brooke Tatarian
 
All-State 2nd team: Brooke Tatarian
 
All-FAA HM: Gwenn Sabato
 
Boys' Indoor Track
 
MVP: Dorian Gilmartin
 
Coach's Award: Vittorio Stropoli
 
Girls' Indoor Track
 
MVP: Francesca Mann 
 
Coach's Award: Maria Portillo
 
SPRING
 
Baseball
 
MVP: Carter Myers-Brown
 
Coach's Award: Marcus Diaz
 
Softball
 
MVP: Rebecca Wachen
 
Coach's Award: Sophia Van Beek
 
Boys' Tennis
 
MVP: Parsa Keyvani
 
Coach's Award: Jackson Freiman
 
All-FAA: Parsa Keyvani
 
Boys' Lacrosse
 
MVP: Ben McGowan
 
Coach's Award: Ben Klein
 
All-PSAA: Ben McGowan, Ben Klein and Dan Jaffe
 
Girls' Lacrosse
 
MVP: Audrey Corrigan
 
Coach's Award: Marina Shishkina
 
Boys' Track & Field
 
MVP: Aidan Lothian 
 
Coach's Award: Joseph Diaz
 
All-FAA: Dorian Gilmartin, Judah Francella and Vittorio Stropoli
 
Girls' Track & Field
 
MVP: Sabrina Wolfson
 
Coach's Award: Brenna Hazen
 
Boys' Volleyball
 
MVP: Fritz Pingel
 
Coach's Award: Liam Kinsey
 
All-NYCAL: Fritz Pingel
 
Golf
 
MVP: Alex Lockhart      
 
Coach's Award: Michael Van Demark
 
Senior Varsity Awards
 
Students with eight-plus varsity letters while at Masters:
 
Youssef Aly (squash and volleyball)
Emily Brieant (volleyball and basketball)                             
Kendra Cooper–Smith (field hockey, basketball and lacrosse)
Marcus Diaz (swimming and baseball)
Luke Ferrando (soccer, indoor track and outdoor track & field
Noel Gorodetsky (soccer, squash and volleyball)
Mollie Roth (field hockey and lacrosse)
Jesse Wexler (soccer, squash and track & field)
Michael D’Angelo (swimming, baseball and lacrosse)
Emma Goodman (cross-country, indoor track and track & field)
Back

SHARE Article