Students Honored at Underclass Awards Ceremony

Upper School students received a host of awards during the Underclass Awards Ceremony on Thursday, June 6, in the Fonseca Center gym.
 
2018-2019 Underclass Awards
 
Gold Key Award: Aiden Coleman
 
Gold Key Award: Brian Margolis
 
George Washington Award: Jessica Jacobs
 
Mount Holyoke Book Award: Jaelyn Felton
 
Smith Book Award: Sarah Faber
 
Wellesley Book Award: Olivia Sharenow
 
Williams Book Award: Zach Barnett
 
Barnard Book Award:Zeynep Ozturk
 
Bryn Mawr Book Award: Michelle Wei
 
Yale University Book Award: Muriel McWhinnie
 
Harvard/Radcliffe Book Award: Jonas Kolker
 
Swarthmore Book Award: Sebastian Sawhney
 
Kodak Young Leaders Award: Jessica Pordy
 
Excellence in Studio Art: Madison Burton
 
Excellence in Photography: Rachel Solomon
 
Excellence in Ceramics: Sophie Neal
 
Excellence in Media Art: Tim Boroweic
 
Bausch and Lomb Honorary Science Award: Lawrence Azzariti
 
Rensselaer Medal: Jonas Kolker
 
Edward Isaac Nathan Award: Olivia Sharenow
 
Frederick Douglass and Susan B. Anthony Award in Humanities and Social Sciences: Gabriela Seguinot
 
Excellence in Latin: Tucker Smith
 
Excellence in French: Muriel McWhinnie
 
Excellence in Spanish: Lawrence Azzariti
 
Excellence in Mandarin: Dara Anhouse
 
Excellence in Mathematics: Alex Feiner
 
Kumar Award: Owen Pietsch
 
Peter Allis Schellhorn Award for Intellectual Curiosity: Audrey Corrigan
 
Peter Allis Schellhorn Award for Intellectual Curiosity: Zeynep Ozturk
 
Golovin Bowl for Outstanding Service: Logan Schiciano
 
Golovin Bowl for Outstanding Service: Brian Margolis
 
Dance
Emerging Dancer: Most Improved: Kate Sibery

Emerging Choreographer: Mali Black

Emerging Dance Leadership: Jazmine Hudson
 
Music
Emerging Instrumental Musician: Sarah Wu

Emerging Instrumental Musician: Sam Levin

Emerging Vocal Musician: Haley Schickman

Emerging All-Around Musician: Buster Scheuer
 
Theater
Emerging Stage Manager: Stellar Son

Emerging Stage Manager: Ella Mathas

Emerging Theater Technician: Samantha New

Emerging Excellence in Drama: Selwyn Rose Award: Annie Rubinson

Emerging Excellence in Drama: Selwyn Rose Award: Dara Anhouse
 
Department of Performing Arts
 
Student-Directed Performing Group of the Year: Dohters (Co-Presidents, Elliott Feder and Haley Schickman)
Back

SHARE Article