Numerous plaques and certificates were handed out during the 2018-19 Upper School Athletic Awards Night on Wednesday, May 29 in the Claudia Boettcher Theatre.
Athletes of the Year
9th Grade Athletes of the Year: Daniel Medina and Ava Lederman
10th Grade Athletes of the Year: Brooke Tatarian and Reed Gilmore
11th Grade Athletes of the Year: Gwenn Sabato and Taha Dinana
12th Grade Athletes of the Year: Emily Brieant and Noel Gorodetsky
DAA Sportsmanship Award
Amita Khurana, Leena Khurana and Aden Khurana
Fan of the Year
Dr. William Roberts
FALL
Boys' Soccer
MVP: Jacob Vietorisz
Coach's Award: Ben McGowan
All-FAA: Noel Gorodetsky and Daniel Medina
Girls' Soccer
MVP: Stephanie Sanchez
Coach's Award: Francesca Mann
All-NEPSAC: Francesca Mann and Stephanie Sanchez
Field Hockey
MVP: Muriel McWhinnie
Coach's Award: Madison Stewart
Boys' Cross-Country
MVP: Logan Schiciano
Coach's Award: Max Levy
All-FAA: Logan Schiciano
Girls' Cross-Country
MVP: Brenna Hazen
Coach's Award: Shing Ru Chew
Girls' Volleyball
MVP: Zeynep Ozturk
Coach's Award: Bridget Slakas
All-FAA: Zeynep Ozturk
All-FAA HM: Natalie Lockhart
All-NEPSAC: Emily Brieant
Girls' Tennis
MVP: Katie Accetta
Coach's Award: Kira Ratan
WINTER
Boys' Swimming
MVP: Marcus Diaz
Coach's Award: Michael D'Angelo
All-FAA: Marcus Diaz and Michael D'Angelo
Girls' Swimming
MVP: Sophie Ruehlmann
Coach's Award: Alex Bentzien
All-FAA: Sophie Ruehlmann
Boys' Fencing
MVP: Eli Emery
Coach's Award: August Grossman
Girls' Fencing
MVP: Rachel Aideyan
Coach's Award: Audrey Lockett
All-ISFL: Sophia Viscarello, Audrey Lockett and Sunny Shi
Boys' Squash
MVP: Youssef Aly
Coach's Award: Garrett Wenberg
All-FAA: Taha Dinana, Youssef Aly and Garrett Wenberg
Girls' Squash
MVP: Nouran Youssef
Coach's Award: Alexandria Batson
All-League: Nouran Youssef
Boys' Basketball
MVP: Isaiah Thompson
Coach's Award: Rashid Woods
All-FAA: Rashid Woods
All-FAA HM: Isaiah Thompson
Girls' Basketball
MVP: Brooke Tatarian
Coach's Award: Gwenn Sabato
All-FAA: Brooke Tatarian
All-State 2nd team: Brooke Tatarian
All-FAA HM: Gwenn Sabato
Boys' Indoor Track
MVP: Dorian Gilmartin
Coach's Award: Vittorio Stropoli
Girls' Indoor Track
MVP: Francesca Mann
Coach's Award: Maria Portillo
SPRING
Baseball
MVP: Carter Myers-Brown
Coach's Award: Marcus Diaz
Softball
MVP: Rebecca Wachen
Coach's Award: Sophia Van Beek
Boys' Tennis
MVP: Parsa Keyvani
Coach's Award: Jackson Freiman
All-FAA: Parsa Keyvani
Boys' Lacrosse
MVP: Ben McGowan
Coach's Award: Ben Klein
All-PSAA: Ben McGowan, Ben Klein and Dan Jaffe
Girls' Lacrosse
MVP: Audrey Corrigan
Coach's Award: Marina Shishkina
Boys' Track & Field
MVP: Aidan Lothian
Coach's Award: Joseph Diaz
All-FAA: Dorian Gilmartin, Judah Francella and Vittorio Stropoli
Girls' Track & Field
MVP: Sabrina Wolfson
Coach's Award: Brenna Hazen
Boys' Volleyball
MVP: Fritz Pingel
Coach's Award: Liam Kinsey
All-NYCAL: Fritz Pingel
Golf
MVP: Alex Lockhart
Coach's Award: Michael Van Demark
Senior Varsity Awards
Students with eight-plus varsity letters while at Masters:
Youssef Aly (squash and volleyball)
Emily Brieant (volleyball and basketball)
Kendra Cooper–Smith (field hockey, basketball and lacrosse)
Marcus Diaz (swimming and baseball)
Luke Ferrando (soccer, indoor track and outdoor track & field
Noel Gorodetsky (soccer, squash and volleyball)
Mollie Roth (field hockey and lacrosse)
Jesse Wexler (soccer, squash and track & field)
Michael D’Angelo (swimming, baseball and lacrosse)
Emma Goodman (cross-country, indoor track and track & field)