The Annual Senior Awards Ceremony saw 31 awards presented to members of the Class of 2019.
The event took place on the evening of Friday, June 7, in the Claudia Boettcher Theatre.
Class of 2019 Award Recipients
Gold Key Award: Marcus Carlos Diaz and Emma Joy Goodman
National Merit Scholarship Commended Scholars: Ian Walter Accetta, Noah Alexander Barton, Elijah Patrick Emery, Benjamin Stein and Ethan Mensch Turett
National Merit Scholarship Winners: Katherine Elizabeth Accetta and Konrad Koenigsmann
Dianne Potter Corbet Poetry Award: Alexandra Christina Bentzien and Alexander Jerard Daniels
Boynton Harwood Willis Award for Improvement: Hongyu Pan
Jessie Orr White for Excellence In English: Ian Walter Accetta
Award for Excellence in Mathematics: Katherine Elizabeth Accetta and Konrad Koenigsmann
Lawrence Hopkins Award: Wendi Liu and Jacob Sage Vietorisz
Senior Award for Excellence in Latin: Theodore Charles Bloch Horowitz
Senior Award for Excellence in French: Henna Raj Nakum
Senior Award for Excellence in Spanish: Max Ethan Steinert
Senior Award for Excellence in Mandarin: Ava Louise Anuszkiewicz
Award for Improvement (History and Religion): Chase Drew Markoff
Social Sciences Award: Julia Camille Mathas
Bradford Religion Award: Rachel Osagioduwa Aideyan
Award for Excellence in Science: Jacob Sage Vietorisz
Excellence in Science Research Award: Katherine Elizabeth Accetta
Excellence in Dance: Most Improved: Harrison Alexander Clay
Excellence in Choreography: Katherine Rose Sharon
Award for Excellence in Vocal Music: Marika Arrumm Brungs and Jake Daniel Hoffman
Award for Excellence in Music All-Around: Elliott Cameron Feder and Vittorio Allan Stropoli
Award for Excellence in Technical Theater: Juliana Martha Luis and Alexander Krigsman Magill
Excellence in Theater: Terry Meier Drama Award: Leah Morgan McLelland
Excellence in Theater Leadership: M.A. Haskin Award: Ian Walter Accetta
Award for Excellence in Media Arts: Alexandra Christina Bentzien
Award for Excellence in Photography: Vincent Alban
Linda Wyatt Chissell Award for Excellence in Art: Cara Lian Sherr-Messing
Award for Global Understanding: Wendi Liu
MISH Award: Ian Walter Accetta, Nana Yaa Asante, Jenna Lee Bosshart and Michael Manuel D’Angelo
Head's Watch Award: Marcus Carlos Diaz, Elliott Cameron Feder, Thomas West and Nicholas Moore
Gillespie Bowl (Jean Price Gillespie Award): Rachel Osagioduwa Aideyan
Community Cup: Emma Marie Luis